Multiplication Comparison Word Problems

$1.95

With our Multiplication Comparison Word Problems lesson plan, students learn how to interpret and solve multiplicative comparison problems.

Included with this lesson are some adjustments or additions that you can make if you’d like, found in the “Options for Lesson” section of the Classroom Procedure page. One of the optional additions to this lesson is to create a quiz or test using the story problems students create for the lesson activity.

Buy Now For $1.95

Categories: , Tag:

Description

What our Multiplication Comparison Word Problems lesson plan includes

Multiplication Comparison Word Problems teaches students strategies for solving multiplicative comparison problems. At the end of the lesson, students will be able to solve multiplicative comparison problems, write multiplication and division equations for those problems, and use models. This lesson is for students in 4th grade.

Classroom Procedure

Every lesson plan provides you with a classroom procedure page that outlines a step-by-step guide to follow. You do not have to follow the guide exactly. The guide helps you organize the lesson and details when to hand out worksheets. It also lists information in the blue box that you might find useful. You will find the lesson objectives, state standards, and number of class sessions the lesson should take to complete in this area. In addition, it describes the supplies you will need as well as what and how you need to prepare beforehand. To prepare for this lesson ahead of time, you can copy the handouts and pair students for the activity.

Options for Lesson

Included with this lesson is an “Options for Lesson” section that lists a number of suggestions for activities to add to the lesson or substitutions for the ones already in the lesson. If you want to add another activity to this lesson, you can create a quiz or test using the story problems students create for the lesson activity. You can also have your students create multiplication comparison word problems for them to exchange with another student to solve. You can have students count items in the classroom, like desks or chairs, to use for their own word problems. Finally, your students could discuss when they might use multiplication comparison in the real world.

Teacher Notes

The teacher notes page includes a paragraph with additional guidelines and things to think about as you begin to plan your lesson. This page also includes lines that you can use to add your own notes as you’re preparing for this lesson.

MULTIPLICATION COMPARISON WORD PROBLEMS LESSON PLAN CONTENT PAGES

Comparing Using Multiplication

The Multiplication Comparison Word Problems lesson plan includes two content pages. The lesson begins by stating that you might compare how many of something you have with your friends. You might have more money, read fewer books, or score more points in a game. You can compare numbers using addition or subtraction. And you can use multiplication when you compare two or more numbers! For example, if you had two pieces of pizza and your friend had six, your friend ate three times as much pizza (3 x 2 = 6).

To solve multiplicative comparisons, you can write an equation with symbols or use drawings. The lesson includes an example problem that you can solve using either a model or an equation. In the example, Noah earned $200, which was four times as much as Haley earned. To figure out how much Haley earned, we can use a model that illustrates the amounts. We can also use the equation 4a = 200. 200 / 4 = 50, so Haley earned $50. We know this is the right answer because 4 x 50 = 200.

The lesson closes with two more examples that students can read to learn how to solve multiplication comparison problems. Both of these examples show how to solve problems using a model and an equation, and how to check to make sure the answer is correct.

MULTIPLICATION COMPARISON WORD PROBLEMS LESSON PLAN WORKSHEETS

The Multiplication Comparison Word Problems lesson plan includes three worksheets: an activity worksheet, a practice worksheet, and a homework assignment. You can refer to the guide on the classroom procedure page to determine when to hand out each worksheet.

CREATING PROBLEMS ACTIVITY WORKSHEET

Students will work with a partner to complete the activity. Each pair with use the provided equations or drawings to create multiplication word problems. They can add to the drawings if needed. They will then solve their problems.

Students can work either alone or in larger groups if you’d prefer.

TRUE OR FALSE PRACTICE WORKSHEET

The practice worksheet asks students to complete two short exercises. For the first, they will tell whether various statements are true or false using the information given in a chart. For the second, they will use multiplication statements to compare pairs.

MULTIPLICATION COMPARISON WORD PROBLEMS HOMEWORK ASSIGNMENT

For the homework assignment, students will complete the chart using the information given. They will also solve word problems using both equations and models or drawings.

Worksheet Answer Keys

This lesson plan includes answer keys for the practice worksheet and the homework assignment. If you choose to administer the lesson pages to your students via PDF, you will need to save a new file that omits these pages. Otherwise, you can simply print out the applicable pages and keep these as reference for yourself when grading assignments.

Additional information

grade-level

4th Grade

subject

Math

State Educational Standards

LB.MATH.CONTENT.4.OA.A.2

Lessons are aligned to meet the education objectives and goals of most states. For more information on your state objectives, contact your local Board of Education or Department of Education in your state.

Customer Reviews
5.0 Based on 1 Reviews
5 ★
100% 
1
4 ★
0% 
0
3 ★
0% 
0
2 ★
0% 
0
1 ★
0% 
0
Write a Review

Thank you for submitting a review!

Your input is very much appreciated. Share it with your friends so they can enjoy it too!

Filter Reviews:
KB
02/15/2020
Kerinda B.
US US

Wonderful resource

I absolutely love using these lessons. They are a very good resource. I love having them on hand for a substitute to use.