Money Word Problems

$1.95

Money Word Problems introduces students to the importance of counting money. Students will learn how to add dollar amounts as well as the values of quarters, dimes, nickels, and pennies. The worksheets and assignments, along with the instructional content, provide students with a lot of practice problems to test their knowledge.

The “Options for Lesson” section offers a fun alternative that you might want to use when you deliver the material. You can have students go online and find toys or games that they want to buy. You will restrict the budget to a specific limit. Then have them add the amounts of their goods and figure out whether or not they fall within the budget. You can also have students pull coins out of a bag and add the amount.

Buy Now For $1.95

Description

What our Money Word Problems lesson plan includes

Lesson Objectives and Overview: Money Word Problems teaches students how to solve word problems that involve dollar bills, quarters, dimes, nickels, and pennies. Students will discover how important it is to be able to count money. Money is, after all, something they will deal with nearly every day. They will learn the values for quarters, dimes, nickels, and pennies and how to show those values in decimal form. By the end of the lesson, they will be able to solve simple money problems easily.

There are two pages of content in this lesson. The first page reminds students how often they deal with money. The lesson displays each of the four major USD coins with their cent value beneath the pictures. Students will familiarize themselves with these amounts. Then you can walk them through some example word problems. There are four total. Each one will test they skills and gauge whether or not they grasp the concepts.

FOLLOW THE PROMPT ACTIVITY

You will need to gather empty food boxes and cans and write different prices on them. For the activity worksheet, students will answer the questions on the page using the empty containers. They can work individually or in pairs.

SOLVE THE PROBLEMS PRACTICE WORKSHEET

For the practice worksheet, students will work through six different word problems. Each problem will ask if the person has enough money to buy something. Students will circle either yes or no and then write the amount the person has. They will have space in each box to show their work.

COMPARE THE FRUIT HOMEWORK ASSIGNMENT

The homework assignment lists four fruits with a certain value beneath each picture. Students will answer questions based on the values of the fruit. There are eight total questions for them to answer. Some of the question will require them to work through the problem. There is space at the bottom to use if they need it.

MONEY WORD PROBLEMS QUIZ

The quiz is a short assessment that involves a few questions related to a specific amount of money. The lesson displays a number of different coins with their values. Students will add them together and then figure out the answer to the questions.

Additional information

grade-level

1st Grade, 2nd Grade

subject

Math

State Educational Standards

LB.Math.Content.2.OA.A.1 LB.Math.Content.2.MD.C.8

Lessons are aligned to meet the education objectives and goals of most states. For more information on your state objectives, contact your local Board of Education or Department of Education in your state.

Customer Reviews
5.0 Based on 1 Reviews
5 ★
100% 
1
4 ★
0% 
0
3 ★
0% 
0
2 ★
0% 
0
1 ★
0% 
0
Write a Review

Thank you for submitting a review!

Your input is very much appreciated. Share it with your friends so they can enjoy it too!

Filter Reviews:
    A
    09/09/2022
    Anonymous
    United States United States

    Love this for my students

    The worksheets that I downloaded had perfect pictures of the coins and identified their worth. I laminated those so my special education students could use that as a guide.